Czerwca 08 2023 11:25:30
stat4u
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
oferta
Informujemy, że w zakładce "Oferta Turystycza" dostępne są dwie propozycje wyjazdów na rok 2017. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.
podziękowanie
Koleżanki, Koledzy!

Dziękujemy za zaangażowanie!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i uczestniczkom sobotniej manifestacji „NIE dla chaosu w szkole” 19 listopada br. oraz organizatorom wyjazdu do Warszawy!

Przyjechaliście z całej Polski, by na ulicach stolicy pokazać sprzeciw wobec planowanej reformy oświaty. Razem z nami – pomimo fatalnej pogody - byli rodzice, absolwenci gimnazjów, samorządowcy, eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, szkół niepublicznych i społecznych.

Dziękujemy za mobilizację, sprawną organizację i ogromne zaangażowanie!

Nasza manifestacja była na tyle ważnym wydarzeniem, że teraz – niestety – spotykamy się z falą oszczerstw pod adresem ZNP.

Jednym z nich jest sprawa kopca z kredy.

Stanowczo dementujemy doniesienia, że na kopcu z kredy, usypanym na zakończenie manifestacji, została umieszczona lub pozostawiona flaga państwowa RP.

Związek Nauczycielstwa Polskiego szanuje symbole narodowe i otacza je należytą czcią. Jako polscy nauczyciele jesteśmy przywiązani do symboli i tradycji narodowych i z oburzeniem przyjmujemy insynuacje, że mogliśmy potraktować je bez należnego im szacunku!

Na kopcu z kredy uczestnicy zostawiali również przygotowane przez siebie transparenty i banery na drzewcach (wykonane z papieru lub płótna), które zawierały nazwy likwidowanych gimnazjów.

Jeden z takich banerów – umieszczony na dwóch drzewcach, co widać na zdjęciu przywoływanym w mediach – został złożony na kopcu tuż przed zakończeniem manifestacji. Z uwagi na kolorystkę niesłusznie został uznany przez część dziennikarzy za flagę państwową!

W pobliżu kopca znajdowali się ochraniający manifestację funkcjonariusze policji (widoczni na zdjęciach), którzy z pewnością interweniowaliby, gdyby doszło do niewłaściwego zachowania ze strony uczestników protestu.

Drugim - porozumienie na rzecz oświaty z partiami.

W porozumieniu na rzecz oświaty, które jest od roku dostępne na stronie internetowej ZNP, nie ma słowa o gimnazjach. Jest za to mowa o utrzymaniu dotychczasowej struktury oświaty!

W 2015 r. ZNP zaproponował Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, Platformie Obywatelskiej, Prawu i Sprawiedliwości, Nowoczesnej, Kukiz’15, Zjednoczonej Lewicy oraz Partii Razem, podpisanie porozumienia na rzecz oświaty, które przewidywało zachowanie gimnazjów w ramach obowiązującej struktury szkolnej (punkt 2). Dwie ostatnie organizacje podpisały porozumienie.

Powtarzanie, że Związek w ubiegłym roku rzekomo podpisał porozumienie dotyczące likwidacji gimnazjów, jest nieprawdą. A dodatkowo w obecnej sytuacji, powtarzanie tego kłamstwa podważa zaufanie opinii publicznej do akcji protestacyjnej przeciwko reformie oświaty. Na bieżąco reagujemy na te kłamstwa i prosimy Was o to samo!

Koleżanki i Koledzy!

Jeszcze raz dziękujemy za zaangażowanie!

Naszą siłą jest siła naszej organizacji związkowej, która przetrwała niejeden trudny moment w swojej 111-letniej historii.

Związek Nauczycielstwa Polskiego
Manifestacja
Informujemy, że wyjazd na manifestację planowany jest o godz. 6.00!
Dokładną informację o miejscach wyjazdu otrzymali prezesi ognisk.
Zebranie Prezesów Ognisk
Zebranie prezesów ognisk - 9.11.2016 (środa) godz. 14.00
Zebranie odbędzie się z Zespole Szkół Muzycznych przy ul. Niedurnego 36. Ze względu na ważność omawianych spraw - obecność obowiązkowa.
Manifestacja
Informujemy, że organizujemy wyjazd na ogólnopolską manifestację pracowników oświaty w Warszawie. Chętnych prosimy o kontakt z prezesem ogniska lub bezpośrednio w siedzibie oddziału przy ul. Czarnoleśnej 17/5b. Zapraszamy również osoby niezrzeszone.Akcja protestecyjna
Zarząd Główny ZNP podjął decyzję o uruchomieniu z dniem 18 października 2016 r. ogólnopolskiej akcji protestacyjnej w związku z planowaną reformą edukacji, która naszym zdaniem, wywoła chaos, zniszczy dorobek polskich szkół i spowoduje zwolnienia w oświacie.

Związek postanowił rozpocząć w szkołach i placówkach oświatowych ogólnopolską akcję protestacyjną ZNP pod hasłem: „NIE dla chaosu w szkole”. Powodem protestu Związku Nauczycielstwa Polskiego jest m.in.:

– demontaż systemu oświaty, polegający między innymi na wygaszaniu, a w konsekwencji likwidacji gimnazjów;

– zagrożenie utratą pracy wielotysięcznej grupy pracowników oświaty – pedagogicznych i niepedagogicznych;

– zaprzepaszczenie wieloletniego dorobu szkół i placówek oświatowych, a także ogromnych nakładów poniesionych przez samorządy;

– brak zwiększenia nakładów na oświatę, w tym brak podwyżek płac pracowników oświaty,

W ramach tej akcji Związek zorganizuje m.in.:

– pikietę przed Sejmem w dniu pierwszego czytania projektu ustawy Prawo oświatowe oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe,

– Ogólnopolską Manifestację Pracowników Oświaty w Warszawie, z udziałem rodziców, samorządów i organizacji pozarządowych, w dniu 19 listopada 2016 r.;


– akcję informacyjną dotyczącą zagrożeń wynikających z projektowanych zmian systemowych w oświacie,

– nadzwyczajne spotkanie prezesów oddziałów (powiatowych) ZNP, spotkania z dyrektorami, nauczycielami i rodzicami.

Jednocześnie przygotowujemy procedury związane z wejściem w spór zbiorowy w przypadku niespełnienia postulatów ZNP.

Postulaty ZNP to:

– wycofanie projektowanych zmian systemowych dotyczących nowego ustroju szkolnego,

– zwiększenie nakładów na oświatę, w tym podwyżki wynagrodzeń pracowników oświaty.
Pikieta
PikietaW związku z negatywnymi konsekwencjami reformy edukacji minister Anny Zalewskiej, polegającymi m.in. na likwidacji gimnazjów, Związek Nauczycielstwa Polskiego organizuje 10 października pikiety w 16 miastach wojewódzkich.

Pikiety odbędą się przed gmachami urzędów wojewódzkich. Ich organizatorami są Zarządy Okręgów ZNP.

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest przeciwny zmianom, które spowodują wyłącznie chaos organizacyjny i informacyjny. Wg ZNP, reforma ustroju szkolnego:

ma charakter rewolucyjny, zburzy ona wszystkie struktury systemu tworzone przez wiele lat i w krótkim czasie dotknie wszystkich poziomów edukacyjnych;
będzie niezwykle kosztowna, a koszty te w głównej mierze poniosą jednostki samorządu terytorialnego;
stwarza więcej zagrożeń niż szans dla dobrej edukacji;
jej skutkiem będzie obniżenie poziomu jakości edukacji i zaprzepaszczenie wypracowanych przez szkoły osiągnięć;
spowoduje zwolnienia w oświacie: nauczycieli, dyrektorów i pracowników szkolnej administracji i obsługi, przede wszystkim z gimnazjów.

Zwracamy się do rodziców, nauczycieli, samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych i ruchów społecznych oraz osób, którym leży na sercu dobro dzieci o udział w pikietach ZNP. Do nauczycieli apelujemy o solidarność zawodową.

Nauczycielu, nawet jeśli pracujesz w szkole podstawowej lub liceum, przyjdź na pikietę, bo w swojej szkole to Ty będziesz musiał wziąć odpowiedzialność za chaos organizacyjny i programowy, jaki powstanie w wyniku reformy!

List z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego
Koleżanki, Koledzy!


Nauczyciele i Nauczycielki! Pracownicy oświaty!


Nowy rok szkolny rozpoczynamy pełni obaw o przyszłość. Ogłoszona przez minister edukacji Annę Zalewską 27 czerwca reforma systemu oświaty przyniesie wiele zagrożeń dla statusu pracowniczego i autonomii w wykonywaniu zawodu nauczyciela. Planowana reforma oznacza dla nauczycieli m.in.:

- zagrożenie utratą pracy i stabilizacji zatrudnienia w związku z przekształceniami organizacyjnymi wszystkich szkół,

- potrzebę przekwalifikowania się po raz kolejny,

- zaprzepaszczenie dotychczasowego dorobku zawodowego,

- konieczność uczenia „po staremu” i „po nowemu” w okresie przejściowym,<

- nowe obowiązki dla wychowawców klas (realizacja godzin wychowawczych w oparciu o podstawę programową),

- realizowanie pensum w różnych budynkach tej samej szkoły powszechnej,

- brak czasu na przygotowanie się do pracy z nową podstawą programową i nowymi podręcznikami,

- rywalizację o godziny w klasach IV oraz VII i VIII SP,

- likwidację niektórych istniejących stanowisk (np. nauczyciel praktycznej nauki zawodu).

Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego, planowana reforma stwarza więcej zagrożeń niż szans dla dobrej edukacji. Jej skutkiem będzie obniżenie poziomu jakości kształcenia i zaprzepaszczenie wypracowanych przez szkoły osiągnięć.

Tak radykalny pomysł kolejnej reformy struktury szkolnictwa jest nieuzasadniony i społecznie szkodliwy. Dlatego apelujemy o solidarność, wspólne działanie na rzecz dobrej edukacji oraz podpisanie petycji w obronie polskiej szkoły (www.petycjeonline.com/petycja_w_obronie_polskiej_szkoly).

Bądźmy razem! Nic o nas bez nas!

Sławomir Broniarz
Prezes ZNP
godziny
W okresie od 4 lipca do 26 sierpnia sekretariat czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 13.00.
nowa siedziba
Informujemy, że od 1 czerwca siedziba ZNP mieści się pod nowym adresem:ul. Czarnoleśna 17/5b

Ruda Śląska - Nowy Bytom

główne wejście od ul. CzarnoleśnejJednocześnie zmianie uległy godziny otwarcia. Od dnia 6 czerwca obowiązują nowe:

poniedziałek i środa 8.00 - 16.00

wtorek i czwartek 9.00 - 14.00

piątek 9.00 - 13.00


Korespondencje prosimy kierować na nowy adres.

wyjazd do Warszawy
Informujemy, że mamy 10 wolnych miejsc na wyjazd do Warszawy w dniach 15.04. - 17.04.2016. (piątek - niedziela)
Zakwaterowanie w hotelu Logos (noclegi ze śniadaniem). W sobotę spotkanie z Prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem w siedzibie Zarządu Głównego. W niedzielę zwiedzanie nowego muzeum Polin. Odpłatność 250 zł (pokój z łazienką) lub 210 zł (pokój z umywalką). Zapraszamy.

561,509 unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.